KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11176017
*
nr 1117 6017
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 53x38 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
5.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2017
kl 20:16:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
8/6 23:42:21
1
600 kr
26/6 04:16:52
2
450 kr
26/6 04:16:52
1
500 kr (Budbetjänt)
26/6 04:17:42
2
600 kr
26/6 04:17:42
1
600 kr (Budbetjänt)
28/6 02:01:06
2
700 kr
2/7 09:31:36
3
2.600 kr
3/7 13:58:58
4
1.000 kr
3/7 13:58:58
3
1.100 kr (Budbetjänt)
3/7 18:01:48
5
3.000 kr
3/7 18:02:17
5
5.000 kr
3/7 19:08:36
3
4.200 kr
3/7 19:08:36
5
4.400 kr (Budbetjänt)
3/7 19:08:56
3
5.000 kr
3/7 19:08:56
5
5.000 kr (Budbetjänt)
3/7 19:09:10
3
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLM
Läs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinna lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44
-
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53
-
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11
-
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14
-
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:26
*
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Lars Norrman
Läs mer om Lars Norrman
nr 1117 6017
Lars Norrman
(1915-1979), Sverige
Oljemålning, Lars Norrman (1915-1979), Kvinna, 53x38 cm. Proveniens Kapten Bengtsson - Galleri Bengtsson, Stockholm
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk målare och tecknare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 600 kr |
Såld: | 5.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2017 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
8/6 23:42:21 | 1 | 600 kr |
26/6 04:16:52 | 2 | 450 kr |
26/6 04:16:52 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
26/6 04:17:42 | 2 | 600 kr |
26/6 04:17:42 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
28/6 02:01:06 | 2 | 700 kr |
2/7 09:31:36 | 3 | 2.600 kr |
3/7 13:58:58 | 4 | 1.000 kr |
3/7 13:58:58 | 3 | 1.100 kr (Budbetjänt) |
3/7 18:01:48 | 5 | 3.000 kr |
3/7 18:02:17 | 5 | 5.000 kr |
3/7 19:08:36 | 3 | 4.200 kr |
3/7 19:08:36 | 5 | 4.400 kr (Budbetjänt) |
3/7 19:08:56 | 3 | 5.000 kr |
3/7 19:08:56 | 5 | 5.000 kr (Budbetjänt) |
3/7 19:09:10 | 3 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Tema
3 jul
Lars Norrman
SPECIALAUKTION LARS NORRMAN - PROVENIENS KAPTEN BENGTSSON - GALLERI BENGTSSON, STOCKHOLMLäs mer om Lars Norrman
- Konstnär/Designer
Lars Norrman
Lars Norrman, född 1915 i Helsingborg, död 1979, svensk mÃ¥lare och tecknare.Läs mer om Lars Norrman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kvinna lars norrman olja oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
2078 Akryl
Agneta Von Koskull. Signerad, daterad 1989. Akryl ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:44 -
2042 Akvarell
+ oljemålning, 2 st, Mary Norberg, stilleben. Sign..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:53 -
2004 Oljemålning
Ada Otema (1910-1996), Sverige. Komposition. Signe..//
Aktuellt bud: 800 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:55
-
2113 Oljemålning
Agda Holst (1886-1976), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:11 -
2142 Oljemålning
Anita Nilsson Billgren (f. 1942), Sverige. Signera..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 19:14 -
5057 Oljemålning
Anthony Strüwer (f. 1942), "Good news". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:26